Menu

Paliwa przyszłości

14 października 2022

Poszukiwanie nowych, zielonych paliw, które pozwolą zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery, a jednocześnie będą wydajne, trwa. Jakie są alternatywy dla tradycyjnych źródeł energii? Jaką rolę odegrają paliwa przyszłości w procesie zielonej transformacji?

hydrogen_termet
Coraz częściej przedmiotem dyskusji staje się poszukiwanie paliwa przyszłości.  Jakie alternatywy dla paliw, które emitują zanieczyszczenia są brane pod uwagę? Jakie są ich zalety i wady?

Biogaz

Jest jednym z odnawialnych źródeł energii, o których mówi się w kontekście przyszłości. Biogaz powstaje w wyniku beztlenowego rozkładu materii organicznej (ścieków, odpadów rolnych czy spożywczych, a także materiału roślinnego). W procesie są uwalniane gazy, które mogą służyć do zasilania generatorów prądu elektrycznego czy ogrzewania wody użytkowej. Niestety, wadą biogazu jest to, że największą wydajność osiąga latem, gdy  zapotrzebowanie na ciepło jest stosunkowo niewielkie. W niskich temperaturach aktywność bakterii niezbędnych w procesie jest mniejsza.

Zielona energia

Prąd pozyskiwany w nieinwazyjny dla środowiska sposób to kolejna alternatywa dla tradycyjnych źródeł energii. Panele fotowoltaiczne dają możliwość pozyskania energii, która pochodzi z odnawialnego źródła. Tu jednak powstaje często problem magazynowania nadwyżek energii, które można wygenerować w  okresach dobrego nasłonecznienia. Rozwiązaniem tej kwestii może być wykorzystanie nadwyżek do produkcji kolejnego paliwa przyszłości, którym jest wodór. 

Wodór

Nazywany paliwem przyszłości wodór daje nadzieję na pozyskanie w pełni czystej energii, która będzie wydajna i znajdzie wiele zastosowań. Zielony wodór uzyskany w procesie elektrolizy zasilanej energią z fotowoltaiki jest zeroemisyjnym i wydajnym paliwem, które można stosować na przykład w ogniwach. Te z kolei znajdują zastosowanie w transporcie czy branży grzewczej, która zmaga się z poszukiwaniem ekologicznych i wydajnych rozwiązań. Termet, Politechnika Warszawska i spółka Fuel Cell Poland pracują właśnie nad urządzeniem, które wykorzysta potencjał technologii ogniw i w przyszłości będzie gotowe na zastosowanie wodoru jako paliwa. 

Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć również w filmie 🔽


Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij