Menu

Instalacje solarne PV i PVT – co warto o nich wiedzieć, zalety

16 września 2024

Energia słoneczna zyskuje na popularności jako jedna z najczystszych i najbardziej zrównoważonych form energii odnawialnej. Na rynku dostępne są różne technologie wykorzystujące energię słoneczną, a wśród nich dwie najbardziej popularne to systemy fotowoltaiczne (PV) oraz hybrydowe systemy fotowoltaiczno-termiczne (PVT). Co warto o nich wiedzieć?

Instalacje solarne PV i PVT

PV a PVT – różnice

PV – instalacja fotowoltaiczna to technologia, która generuje energię elektryczną pod wpływem światła słonecznego. Jest to możliwe dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Pochłaniają one światło, a następnie energia fotonów powoduje wybicie elektronów z ich pozycji w atomach półprzewodnika. Każdy wybity elektron pozostawia po sobie „dziurę” – miejsce, w którym brakuje elektronu. Wówczas następuje rozdzielenie ładunków – elektrod po jednej, a brakujących cząsteczek – po drugiej. Tak powstała różnica potencjałów – napięcie elektryczne jest gotowe do wykorzystania w obwodzie zamkniętym. Natomiast PVT – system fotowoltaiczny-termiczny, poza energią elektryczną, generuje również ciepło. Jest ono pochłaniane przez absorber ciepła umieszczony pod warstwą PV.

Instalacje fotowoltaiczne – zalety

Wśród zalet fotowoltaiki można wymienić:

  • ekologię: energia pozyskana za pośrednictwem PV jest “zielona” – nie emituje dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń, co jest istotne w kontekście transformacji energetycznej i związanych z nią regulacji prawnych
  • niski koszt utrzymania – instalacja nie wymaga częstej konserwacji, a jej żywotność sięga 30 lat
  • rachunki w dół – tańsza energia oraz możliwość jej magazynowania to niewątpliwie zalety, które sprawiają, że PV cieszy się tak wielką popularnością.

Zalety instalacji fotowoltaiczno-termicznych

PVT oferuje wiele zalet, wśród nich można wyróżnić:

  • wysoką wydajność: systemy PVT łączą w sobie funkcje paneli fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych, co pozwala na jednoczesne generowanie energii elektrycznej oraz ciepła.
  • oszczędność przestrzeni: PVT to idealne rozwiązanie dla osób, które dysponują ograniczoną przestrzenią. Jeden system PVT zastępuje oddzielne instalacje PV i solarne kolektory ciepła, co oszczędza miejsce na dachu lub na gruncie.
  • efektywność przy niskich temperaturach: w systemach PVT ciepło, które jest generowane przez panele fotowoltaiczne, jest wykorzystywane do podgrzewania wody, co pozytywnie wpływa na wydajność paneli PV, szczególnie w chłodniejszych klimatach.
  • wszechstronność: PVT może być wykorzystywane zarówno do ogrzewania budynków, jak i do produkcji ciepłej wody użytkowej.

 Reasumując – każde z rozwiązań jest warte uwagi ze względu na brak negatywnego wpływu na czystość powietrza, długą żywotność oraz wygodę użytkowania. Proekologiczne, nowoczesne i wydajne, poprawiają komfort codziennego życia, dostarczając energię i nie zatruwając środowiska.

 Więcej o systemach PV i PVT dowiesz się z filmu na naszym kanale YouTube:

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij