Energia i technologie – najnowsze rozwiązania
Globalne ocieplenie, wyczerpywanie się surowców, wysoka emisja dwutlenku węgla, napięta sytuacja geopolityczna… Wszystkie te czynniki skłaniają do intensywnych poszukiwań nowych rozwiązań w pozyskiwaniu energii. Takich, które nie tylko będą przyjazne dla środowiska, ale również – wydajne. Jak wygląda zielona transformacja?
Energia – zarówno elektryczna, jak i cieplna wciąż stanowi jeden z najbardziej istotnych tematów poruszanych przez media, polityków i ekspertów. Jej pozyskanie w sposób, który zapewni ekologiczność, wydajność i niezależność od zewnętrznych dostawców stanowi wyzwanie, które wymaga zastosowania nowoczesnych rozwiązań i innowacyjnych technologii. Co może nam pomóc w walce o bezpieczniejszą i bardziej zieloną przyszłość?
Energia z H2
Ważnym nośnikiem energii, który może przyczynić się do przyspieszenia procesu dekarbonizacji jest wodór. Wykorzystanie tego paliwa ma się rozwijać również w Polsce. Cele i kierunki rozwoju gospodarki wodorowej określa Polska Strategia Wodorowa – dokument strategiczny związany ze zmianami, które należy wprowadzić, by osiągnąć założone cele związane z H2. PSW wspiera w szczególności produkcję wodoru nisko i zeroemisyjnego (tzw. zielonego wodoru). Wdrożenie założeń zawartych w PSW ma na celu zwiększenie udziału Odnawialnych Źródeł Energii w polskim miksie energetycznym oraz usunięcie barier regulacyjnych rozwoju rynku wodoru.
Kotły gotowe na przyszłość
Większość energii wykorzystywanej w polskich gospodarstwach domowych pochłania ogrzewanie pomieszczeń i wody. Obecnie często źródłem ciepła jest węgiel spalany w niedostosowanych do norm piecach. Aby rozwiązać problem związany z ekologicznym i wydajnym źródłem ciepła, Termet połączył siły z Fuel Cell Poland oraz Politechniką Warszawską, aby stworzyć kocioł przeznaczony dla gospodarstw domowych i niewielkich przedsiębiorstw. Urządzenie początkowo będzie zasilane gazem, ale zostanie dostosowane także do korzystania z paliwa przyszłości dzięki ogniwom wodorowym. Przyszłość zaczyna się już dziś, a z wodorem, może być bardziej “zielona” niż nam się wydaje.
Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć również w filmie 🔽