5 zastosowań ogniw paliwowych
Ogniwa paliwowe dają nadzieję na rozwiązanie problemu związanego z emisją CO2 przez urządzenia zasilane tradycyjnymi paliwami. W połączeniu z wodorem nazywanym paliwem przyszłości, ogniwa dają wiele możliwości, takich jak dekarbonizacja przemysłu, magazynowanie energii czy dostarczanie jej w momentach przerw w dopływie prądu. Oto trzy zastosowania ogniw, które warto znać.
1. Ogrzewanie
Ogniwa paliwowe oparte na wodorze są rozwiązaniem, które w przyszłości może stać się elementem urządzeń grzewczych nowej generacji, które będą nisko- bądź nawet zeroemisyjne (jeśli zostaną zasilane zielonym wodorem). Termet, Politechnika Warszawska i Spółka Fuel Cell Poland właśnie pracują nad mikrokogeneracją, która pierwotnie będzie zasilana gazem, a w przyszłości – właśnie wodorem, dając możliwość uzyskania nie tylko ciepła, ale również energii elektrycznej. Innowacyjny kocioł ma być przeznaczony na potrzeby domów jednorodzinnych, a także niewielkich przedsiębiorstw.
2. Energia
Ogniwa paliwowe pozwalają również pozyskiwać energię elektryczną, którą można za ich pomocą wygenerować w procesie utleniania. Wspomniane we wcześniejszym punkcie urządzenie również będzie ją dostarczać. Kocioł pozwoli na regulację typu energii, która ma przeważać, w zależności od bieżących potrzeb użytkowników. Prócz ekologicznego ogrzewania, zapewni on gospodarstwom domowym także niezależność od dostawców prądu, na przykład w przypadku awarii sieci czy sytuacji gwałtownego wzrostu cen energii.
3. Transport
Samochody i autokary zasilane wodorem co prawda stanowią rzadkość, ale już pojawiają się na ulicach. W tę technologię inwestują najbardziej topowe marki. Dlaczego? Z punktu widzenia użytkownika taki pojazd ma wiele zalet. Jest cichy, wydajny, nie emituje spalin, a jego tankowanie zajmuje porównywalny czas, co przy tradycyjnych modelach. Wykorzystanie ogniw paliwowych może w przyszłości dotyczyć również transportu ciężkiego. Jedno z holenderskich miast postanowiło na przykład wdrożyć do użytku zasilaną ogniwami śmieciarkę.