Menu

Zielony wodór

10 sierpnia 2022

Wodór nazywany paliwem przyszłości daje nadzieję na pozyskanie odnawialnego i w pełni ekologicznego paliwa. Te wymagania spełnia jednak tylko zielony wodór, który jest pozyskiwany w sposób bez emisyjny. Co warto o nim wiedzieć?

Zielony wodór, czyli jaki?

Zielony wodór swoją nazwę zawdzięcza sposobowi jego pozyskiwania, które przebiega w sposób zeroemisyjny. Taka produkcja paliwa jest możliwa dzięki elektrolizie wody. Aby przeprowadzić ten proces, potrzeba jednak zewnętrznych źródeł energii. Jeśli elektroliza jest zasilana OZE, to powstały w jej efekcie wodór jest w pełni bezemisyjny i przyjazny dla środowiska. 

Plany na przyszłość

Paliwo wodorowe w postaci zielonego wodoru zostało wskazane przez Komisję Europejską w „Strategii wodorowej dla neutralnej klimatycznie Europy” jako jeden z istotnych czynników, który pozwoli na zrealizowanie założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Strategia zakłada, że do 2050 roku, zielony wodór będzie ogólnodostępnym źródłem energii.

Zielony wodór w Polsce

Polska jest trzecim co do wielkości producentem wodoru w Europie, jednak paliwo nie jest pozyskiwane bezemisyjnie. Polska Strategia Wodorowa zakłada jednak wprowadzenie zmian, które pozwolą pozyskiwać zielony wodór. Stworzenie warunków do uruchomienia instalacji do produkcji wodoru ze źródeł nisko- i bezemisyjnych jest określane w dokumencie jako cel strategiczny do 2030 roku. Docelowa moc instalacji produkcyjnych wynosi 2GH i ma się opierać w szczególności na elektrolizerach. 

Zielony wodór: zastosowanie

Jedym z zastosowań zielonego paliwa przyszłości jest pozyskiwanie ciepła. Termet wraz z Politechniką Warszawską oraz spółką Fuel Cell Poland, pracuje nad urządzeniem grzewczym, które docelowo będzie zaislane ogniwami wodorowymi (fazą przejściową będzie gaz). Zielony wodór jest więc potrzebny i może rozwiązać wiele z problemów, z którymi obecnie mierzy się Europa, szczególnie w zakresie pozyskiwania ciepła.

Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć również w filmie 🔽

 

źródło: Polska Strategia Wodorowa 

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij