Menu

Split czy monoblok? Jaką pompę wybrać?

1 stycznia 2023

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością. Są ekologiczne, mogą współpracować z panelami fotowoltaicznymi, charakteryzują się praktycznie bezobsługową pracą. Wiele osób zastanawia się, jaki typ pompy wybrać i jakie cechy urządzeń wziąć pod uwagę. W tym artykule wskażemy różnice między pompą typu split, a pompą typu monoblok.

split_czy_monoblok
Czym różni się split od monobloku?

Te dwa typy urządzeń różnią się przede wszystkim budową. Pompa typu split składa się z dwóch części – jednostki zewnętrznej, która zawiera sprężarkę, parownik oraz zawór rozprężny oraz z jednostki wewnętrznej z wymiennikiem ciepła. W pompach ciepła typu monoblok z kolei wszystkie elementy znajdują się w jednej obudowie, a układ czynnika chłodniczego jest hermetycznie zamknięty. Pompy różnią się również pod względem sposobu instalacji oraz zajmowanego miejsca. 

Co lepsze: split czy monoblok? 

Trudno jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze. Warto przed zakupem zasięgnąć porady eksperta i skontaktować się z instalatorem. Wiele osób decyduje się na pompy typu monoblok. Dlaczego? W tym rozwiązaniu, ciepło trafia bezpośrednio do instalacji, natomiast w  przypadku pomp typu split, dłuższy proces obiegu ciepła sprawia, że częściowo energia jest tracona. 

Co tańsze: split czy monoblok?

Na pierwszy rzut oka, zakup pompy ciepła typu split jest tańszy niż pompy ciepła typu monoblok. Jednak przed podjęciem decyzji należy wziąć pod uwagę również dodatkowe koszty związane z montażem tego rodzaju pompy ciepła, który wymaga od instalatora większego nakładu pracy, a także posiadania uprawnień F-gazowych. System należy także poddawać regularnym kontrolom, co także generuje dodatkowe koszty. 

Czy pompa ciepła monoblok może zamarznąć?

Jedną z najistotniejszych informacji, które należy zweryfikować przed zakupem pompy ciepła jest możliwość pracy przy na niskich temperaturach. Jeśli chodzi o pompy ciepła typu monoblok, ryzyko ich zamarznięcia jest związane głównie z przerwami w dostawach prądu. Można zabezpieczyć pompę na przykład dzięki zastosowaniu UPS-a, bądź agregatu, który zapewni dopływ prądu. Innym sposobem na zabezpieczenie pompy przed zamarzaniem jest wypełnienie układu nie wodą, a odpornym na zamarzanie roztworem glikolu (dedykowanym do instalacji z pompami ciepła). 

Ile kosztuje pompa ciepła typu monoblok?

Trudno przed wyborem konkretnego rozwiązania podać cenę pompy ciepła typu monoblok. W zależności od producenta, różnice w cenach są znaczące. Decydując się na rozwiązanie, które nie do końca jest w zasięgu domowego budżetu, nie trzeba jednak rezygnować z zakupu. Warto zapoznać się z zasadami dofinansowań w ramach programów: “Moje Ciepło” oraz “Czyste Powietrze”. Dofinansowaniem zostały objęte także produkty Termet, co potwierdza ich jakość oraz zgodność z normami środowiskowymi.

Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć również w filmie 🔽


 

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij