Pompa ciepła – jak uniknąć wysokich rachunków za prąd?
Pompy ciepła to nowoczesne urządzenia grzewcze o wysokiej sprawności, polecane jako ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła. Skąd zatem pojawiające się w mediach informacje o rozczarowanych użytkownikach i niespodziewanie wysokich rachunkach za prąd? Jak, inwestując w pompę ciepła, uniknąć przepłacania za ogrzewanie?
Zwykle przyczyną nadmiernego zużycia energii elektrycznej przez pompę ciepła jest jej nieprawidłowy dobór. Dlatego przed zaprojektowaniem instalacji trzeba precyzyjnie określić zapotrzebowanie budynku na energię. Dopiero na tej podstawie można ustalić optymalne parametry instalacji, która spełni oczekiwania użytkowników pod względem ekonomicznym, użytkowym i ekologicznym.
Przy wyborze pompy ciepła do ogrzewania domu, aby w przyszłości nie obawiać się wysokich rachunków za prąd, należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:
1. Audyt energetyczny
Bez profesjonalnego audytu energetycznego trudno określić rzeczywiste zapotrzebowanie budynku na ciepło, co z kolei może skutkować niewłaściwym doborem urządzeń grzewczych. W przypadku istniejących już budynków często pierwszym krokiem powinna być termomodernizacja, ponieważ bez zredukowania strat ciepła nie może być mowy o racjonalnym ogrzewaniu. Nieszczelne okna, źle ocieplone ściany, dach lub podłoga spowodują, że system grzewczy będzie musiał pracować dłużej i intensywniej, co znacznie podniesie koszty eksploatacji.
2. Właściwie dobrana pompa ciepła
Pompa ciepła to zaawansowane technologicznie, a co z tym idzie, dość kosztowne urządzenie. Dlatego kluczowe znaczenie dla efektywności i opłacalności całego systemu ma jej dobór do konkretnych warunków. Przewymiarowana pompa to niepotrzebnie wyższy koszt inwestycji i późniejszej eksploatacji. Z kolei urządzenie o zbyt małej mocy nie będzie w stanie skutecznie ogrzać budynku, co spowoduje częste załączanie się grzałki elektrycznej, a w konsekwencji zwiększone zużycie prądu.
3. Współpraca z fotowoltaiką
Własna produkcja prądu to idealny sposób na ograniczenie kosztów ogrzewania domu pompą ciepła. Wytworzona przez panele fotowoltaiczne energia elektryczna może zasilać pompę ciepła i inne domowe urządzenia. Kluczem do efektywności systemu jest właściwe dobranie mocy obu instalacji oraz zastosowanie bufora ciepła i zasobnika c.w.u., które pozwolą zmagazynować w postaci ciepła nadwyżki energii elektrycznej wytworzonej w ciągu dnia.
4. Odpowiednie źródło szczytowe
Należy pamiętać, że efektywność pompy ciepła typu powietrze-woda spada wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz budynku, a więc urządzenie, które przez większą część roku przewyższa sprawnością inne źródła ciepła, w okresie, kiedy zapotrzebowanie budynku na ciepło jest najwyższe, może wymagać wsparcia dodatkowego, tzw. szczytowego źródła ciepła.
Standardowo tę funkcję pełni grzałka elektryczna, w którą wyposażona jest pompa, ale źródłem szczytowym może być również np. gazowy kocioł kondensacyjny. Tam, gdzie jest dostęp do sieci gazowej, z pewnością warto rozważyć takie rozwiązanie. Firma Termet ma w ofercie również gazowe urządzenie Extra Power zaprojektowane specjalnie do współpracy z pompami ciepła jako źródło szczytowe. Jego zaletą jest cena – niższa niż standardowego kotła kondensacyjnego, a także możliwość zasilania gazem z butli. Nie jest więc konieczny dostęp do sieci gazowej.
Pompa ciepła – racjonalna decyzja
Jak widać, w wyborze systemu grzewczego, należy kierować się nie modą czy reklamą, lecz rzetelną i fachową ekspertyzą uwzględniającą parametry danego budynku, takie jak zapotrzebowanie na energię czy dostępność mediów, a także koszty inwestycji i eksploatacji systemu. Często najbardziej racjonalnym rozwiązaniem jest instalacja hybrydowa – łącząca różne źródła energii, która daje też pewną elastyczność w przypadku zmian cen nośników energii.
Pierwszym krokiem w planowaniu takiej inwestycji może być skorzystanie z systemu doboru pompy ciepła firmy Termet. To prosty kalkulator, który po wprowadzeniu podstawowych danych budynku zaproponuje konkretny model pompy, a także pojemność bufora i zasobnika c.w.u. Jednak ostatecznego doboru pompy ciepła i innych elementów systemu grzewczego zawsze powinien dokonać wykwalifikowany projektant lub autoryzowany instalator, który weźmie pod uwagę specyfikę i potrzeby konkretnego budynku.
Więcej na temat instalacji hybrydowych z pompami ciepła dowiesz się z naszego kanału na YouTube.