Menu

Pompa ciepła: co warto wiedzieć przed zakupem?

12 stycznia 2023

Pompy ciepła cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Na rynku dostępnych jest wiele modeli o różnych parametrach, co sprawia, że wybór konkretnego urządzenia nie należy do łatwych. Czym kierować się przy zakupie pompy ciepła?

pompa_coepla_w_domu

Pompa ciepła – dla kogo?

Przed zakupem pompy ciepła, należy pamiętać o tym, że to urządzenie najlepiej  współpracuje z ogrzewaniem niskotemperaturowym, czyli np. ogrzewaniem podłogowym. Wynika to z faktu, że pompa ciepła osiąga najwyższą sprawność przy niskich temperaturach zasilania. Czy oznacza to, że pompy nie można łączyć z grzejnikami? Na szczęście jest na to sposób. W przypadku, gdy nie planujemy zmiany istniejącej instalacji grzejnikowej, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie pompy ciepła wyposażonej w sprężarkę z technologią EVI ( z bezpośrednim wtryskiem pary czynnika chłodniczego do sprężarki).

Pompa ciepła powietrze-woda

Pompy ciepła dzielą się na gruntowe i powietrzne. Właśnie te drugie cieszą się największą popularnością, ze względu na brak konieczności przekopywania terenu oraz głębokich odwiertów. Pompy te można montować również w domach, których budowa została już ukończona. Szybki i prosty montaż sprawia, że powietrzne pompy ciepła mają szerokie grono zwolenników. 

Split i monoblok

Pompy ciepła typu powietrze woda możemy podzielić na dwa typy split i monoblok. Pompy ciepła typu split posiadają układ chłodniczy podzielony na dwie jednostki zewnętrzną i wewnętrzną. W przypadku pomp ciepła typu monoblock wszystkie komponenty znajdują się w jednej obudowie. Układ chłodniczy jest lutowany, dzięki czemu jest hermetycznie zamknięty. Taka konstrukcja umożliwia montaż pompy ciepła przez instalatora nieposiadającego uprawnień F-gazowych.

Pompa ciepła: ważne parametry

  • moc

Punktem wyjściowym przy wyborze pompy ciepła jest jej moc, która powinna być dobrana do parametrów cieplnych budynku i ilości zużytej ciepłej wody użytkowej. Zapotrzebowanie na ciepło budynku powinien wyliczyć projektant, natomiast do wstępnego doboru pompy ciepła można posłużyć się kalkulatorem znajdującym się na stronie Termet S.A.

  • czynnik chłodniczy

Ma wielkie znaczenie dla środowiska naturalnego. Obecnie najczęściej stosuje się czynnik R32, który ma dużo mniejszy wpływ na zmiany klimatu niż inne czynniki chłodnicze. O ekologiczności czynnika informuje współczynnik GWP (Global Warming Potential – Potencjał globalnego Ocieplenia).

Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć również w filmie 🔽

 

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij