Kocioł gazowy i pompa ciepła: sojusznicy w walce ze smogiem
Smog to problem, który dotyka nas szczególnie zimą, gdy zaczyna się sezon grzewczy. W trosce o jakość powietrza, poszczególne województwa wprowadziły uchwały antysmogowe, które zakładają likwidację urządzeń grzewczych, które nie spełniają norm związanych z emisją szkodliwych substancji. Na co warto je wymienić?
Emisja szkodliwych dla zdrowia substancji, wpływ na zmiany klimatu, wysoki koszt, brak wygody w użytkowaniu… Ogrzewanie węglem ma wiele wad, które uświadomiły nam konieczność energetycznej transformacji. Jednym z jej elementów jest wymiana tak zwanych kopciuchów na urządzenia przyjazne dla środowiska. Oto alternatywy, które warto rozważyć.
Dlaczego nie warto zwlekać z wymianą starego urządzenia?
Wymiana pieców starej generacji przebiega stopniowo. Nie wszystkich obowiązek usunięcia “kopciucha” czeka już w tym roku. Jednak nie warto czekać do ostatniego momentu na zakup innego urządzenia grzewczego. Inwestując w takie rozwiązania jak kocioł gazowy czy pompa ciepła, można pozbyć się wielu problemów, które wpływają na codzienny komfort życia:
- rezygnując z węgla łatwiej zachować czystość w kotłowni
- nie trzeba czuwać nad tym, by ogień w piecu nie wygasł
- zyskuje na tym domowy budżet – ceny węgla w porównaniu z gazem generują znacznie wyższe koszty
- dbamy o jakość powietrza, nie emitując substancji, które szkodzą zdrowiu.
Kocioł gazowy: obniż koszty ogrzewania
Znaczący wzrost cen węgla i problemy z jakością surowca dostępnego na rynku, a także liczne oszustwa, przed którymi coraz częściej ostrzegają media, zachęca do poszukiwania alternatywy dla tego źródła ciepła. Jedną z nich może być kocioł gazowy. Ogrzewanie węglem w stosunku do gazu generuje wyższy koszt, a dodatkowo – jest mniej komfortowe. Co więcej, nowoczesne kotły kondensacyjne podczas spalania gazu nie emitują do atmosfery szkodliwych pyłów, dlatego stanowią idealne rozwiązanie w walce ze smogiem. Dodatkowo urządzenia oferowane przez Termet posiadają klasę sezonowej efektywności energetycznej A, zarówno w przypadku ogrzewania pomieszczeń jak i podgrzewania ciepłej wody.
Pompa ciepła: skorzystaj z dotacji
Kolejnym rozwiązaniem, które jest przyjazne środowisku i komfortowe w użytkowaniu jest pompa ciepła. Może być stosowana samodzielnie, bądź w duecie z kotłem. Jej zaletą jest między innymi wielofunkcyjność – zimą zapewni ciepło, a w okresie letnim może pełnić funkcję klimatyzatora. Choć inwestycja w pompę ciepła wiąże się z nieco wyższym kosztem niż w przypadku kotła gazowego, z pomocą przychodzą programy dofinansowań, z których można skorzystać. “Moje ciepło” i “Czyste powietrze” pozwalają na obniżenie kosztów zakupu urządzenia. To jednak nie jedyna ich zaleta. Produkty objęte dotacjami muszą spełniać szereg wymagań, co świadczy o ich jakości i dodatkowo ułatwia wybór. Pompy ciepła dostępne w ofercie Termet zostały objęte dofinansowaniami w ramach obu programów.
Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć również w filmie 🔽