Co to jest szczytowe źródło ciepła i czy jest konieczne w instalacji z pompą ciepła?
Pompa ciepła, mimo że jest niezwykle efektywnym energetycznie urządzeniem grzewczym, kiedy temperatura na zewnątrz budynku spada, pracuje mniej wydajnie. Dlatego w ekstremalnych warunkach pogodowych może wymagać wspomagania. Do tego właśnie służy szczytowe źródło ciepła.
W odróżnieniu od kotłów, wydajność pompy ciepła znacznie się zmienia w zależności od warunków pogodowych. W dodatku w ujemnych temperaturach, czyli wtedy, kiedy zapotrzebowanie domu na ciepło jest największe, jej wydajność spada. Dlatego instalacja z pompą ciepła często wymaga tzw. źródła szczytowego, które uruchamiane jest w sytuacjach, gdy pompa ciepła nie jest w stanie wystarczająco ogrzać budynku.
Dlaczego szczytowe źródło ciepła jest potrzebne?
Polski klimat charakteryzuje się zmiennymi warunkami atmosferycznymi, w tym okresami silnych mrozów, nawet poniżej -10°C, zwłaszcza w styczniu i lutym. Dobór pompy ciepła o tak dużej wydajności, aby nawet w ekstremalnych warunkach mogła skutecznie ogrzać dom, oznaczałoby znacznie wyższy koszt zakupu urządzenia oraz jego eksploatacji. W dodatku przez większą część czasu pompa pracowałaby poniżej swoich optymalnych możliwości.
Dlatego zazwyczaj dobiera się urządzenia o niższej mocy – takiej, która jest wystarczająca przez 70-80% sezonu grzewczego, a w okresie szczególnie silnych mrozów, czyli w szczycie zapotrzebowania energetycznego, wspomaga ją źródło szczytowe.
Jakie mogą być źródła szczytowe?
Wybór źródła szczytowego zależy od rodzaju instalacji, dostępnych mediów oraz preferencji użytkownika. Najczęściej stosowane rozwiązania to:
- Grzałki elektryczne: Proste w montażu i stosunkowo niedrogie. Najczęściej są zintegrowane z samą pompą ciepła, więc nie wymagają dodatkowej instalacji. Jednak ze względu na wyższy pobór energii elektrycznej ich zbyt częste załączanie może być przyczyną wysokich rachunków za prąd.
- Kotły gazowe: Idealne jako uzupełnienie instalacji w domach, gdzie istnieje dostęp do sieci gazowej. Kondensacyjne kotły gazowe są wydajne i umożliwiają płynną regulację mocy, dzięki czemu mogą efektywnie wspierać pompę ciepła w czasie mrozów.
Dzięki zautomatyzowanemu sterowaniu tego typu instalacje hybrydowe samoczynnie przełączają się na optymalne źródło w zależności od warunków.
Extra Power – nowoczesne rozwiązanie dla wymagających
Innowacyjnym urządzeniem, które zostało specjalnie zaprojektowane jako gazowe szczytowe źródło dla pompy ciepła jest Extra Power. Zastosowane w nim rozwiązania sprawiają, że sprawdza się jako wsparcie dla pomp ciepła w ekstremalnych warunkach pogodowych – nawet podczas przerw w dostawie prądu.
Główne zalety Extra Power to:
- Moc dostosowana do potrzeb. Dzięki mocy modulowanej w zakresie od 3 do 20 kW urządzenie może być precyzyjnie dopasowane do aktualnego zapotrzebowania na ciepło.
- Kompaktowe wymiary. Ułatwiają montaż nawet w niewielkich pomieszczeniach technicznych.
- Łatwa integracja z pompami ciepła. Extra Power został zaprojektowany z myślą o współpracy z pompami ciepła – w odróżnieniu od typowego kotła kondensacyjnego nie powiela elementów, które są już w instalacji z pompą.
- Możliwość zasilania gazem z butli. Dzięki możliwości wykorzystania jako paliwa gazu zarówno sieciowego, jak i skroplonego, Extra Power może być użytkowany także w domach, które nie mają dostępu do sieci gazowej.
- Niezawodność w każdych warunkach. Niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną sprawia, że w przypadku przerwy w dostawie prądu Extra Power może być zasilany z UPS. To daje pewność komfortu cieplnego nawet w najtrudniejszych warunkach.
- Niskie zużycie energii i emisje. Urządzenie spełnia rygorystyczne normy ekologiczne, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji oraz mniejszy wpływ na środowisko.
Jak widać, odpowiedni dobór źródła szczytowego zapewnia komfort cieplny i niskie koszty eksploatacji systemu grzewczego z pompą ciepła. Jedną z licznych zalet urządzenia Extra Power jest możliwość montażu zarówno w nowych, jak i w istniejących instalacjach, bez potrzeby ich skomplikowanej modyfikacji.