Menu

Zapytaliśmy Chat GPT o rolę AI w rozwoju branży grzewczej. Oto odpowiedź

13 lutego 2024

Sztuczna inteligencja. To sformułowanie odmieniane ostatnio przez wszystkie przypadki. Eksperci analizują, jak AI przyczyni się do zmiany naszego życia w wielu obszarach. Czy może odmienić także branżę grzewczą? Zapytaliśmy o to popularny Chat GPT. Oto wyniki tego eksperymentu.

AI_w_branzy_grzewczej
Sztuczna inteligencja znajduje zastosowanie w coraz to nowych obszarach. Rodzi fascynację i obawy, przez wielu jej popularyzacja jest uznawana za rewolucję na miarę odkrycia internetu czy smartfonów. Czy zostanie ona również wykorzystana w branży grzewczej? W jakich obszarach może być przydatna? Postanowiliśmy przeprowadzić mały eksperyment i zapytać o to samą sztuczną inteligencję… Wybraliśmy popularny Chat GPT.

 “Sztuczna inteligencja (AI) ma potencjał odegrania kluczowej roli w branży grzewczej, przyczyniając się do efektywniejszego, ekologicznego i bardziej zrównoważonego użytkowania energii. Oto kilka aspektów, w których AI może znaleźć zastosowanie w tej dziedzinie: Optymalizacja Efektywności Energetycznej (..), Prognozowanie Popytu na Energię (..), Inteligentne Systemy Sterowania (..), Diagnostyka i Utrzymanie Predictive (..), Personalizacja Komfortu Cieplnego (..), Rozwój Odnawialnych Źródeł Ciepła (..). Integracja sztucznej inteligencji w branży grzewczej może przyczynić się do zwiększenia efektywności energetycznej, redukcji kosztów eksploatacyjnych oraz ograniczenia wpływu na środowisko poprzez minimalizowanie emisji gazów cieplarnianych”.

Teoretycznie taka sytuacja jest możliwa, jednak obecnie oprogramowanie nie jest jeszcze wykorzystywane na szeroką skalę w dziedzinach wspomnianych przez Chat – między innymi ze względu na wysokie koszty wdrożenia tego typu narzędzia.

Nie oznacza to jednak, że w przyszłości rozwiązanie tego rodzaju nie będzie zyskiwać na popularności. Nowe technologie stają się nieodzowną częścią rozwoju ogrzewnictwa. Jako Termet zrobiliśmy już pierwszy krok w stronę ich wykorzystania – co prawda to nie AI, jednak pozwala nam na znaczące usprawnienie i zoptymalizowanie pracy. W naszej fabryce, wprowadziliśmy automatyzację produkcji, co pozwoliło znacząco ograniczyć błędy i liczbę wadliwych komponentów.  Dlaczego roboty okazały się tak skuteczne?

  • Spadek koncentracji pracownika przy wykonywaniu detalu o dużym stopniu skomplikowania przekłada się bezpośrednio na spadek wydajności, ale również na jakość. Człowiek jest omylny, nie każdy detal wykona poprawnie, pracownik w czasie pracy jest w stanie popełnić błędy, które przekładają się na jakość. Te dwa argumenty, czyli wydajność i jakość były dla nas kluczowe, by wdrożyć automatyzację procesu gięcia. Dzięki temu możemy się pochwalić prawie 50-procentowym wzrostem wydajności oraz stuprocentową skuteczność w wykonywaniu poprawnych detali po wdrożeniu tej automatyzacji – wyjaśnia Krzysztof Butrymowicz, dyrektor ds. produkcji i utrzymania ruchu Termet S. A.

Więcej o automatyzacji dowiesz się z wideo:

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij