Menu

Wpływ inflacji na rynek energetyczny w Polsce

30 listopada 2023

Inflacja to słowo odmieniane w mijającym roku przez wszystkie przypadki. Nie bez znaczenia jest również jej wpływ na branżę grzewczą. Jak oceniają go eksperci? Jakich obszarów dotyka? W jaki sposób można zniwelować jej skutki? Przeczytaj o tym w naszym artykule.

Wzrost cen energii, materiałów, a także kosztów codziennego życia sprawia, że wymiana urządzeń grzewczych na nowe często odsuwa się w czasie, bądź wymaga korzystania z dotacji. Nie oznacza to jednak, że branża grzewcza rezygnuje z energetycznej transformacji. Ekologiczne i nowoczesne rozwiązania wciąż pojawiają się w nowych miejscach, a wzrost cen ma nie tylko negatywne aspekty. 

Wyzwanie, a może szansa? Na jakie obszary wpłynie inflacja?

Choć zwykle koncentrujemy się na negatywnych aspektach związanych ze wzrostem cen, można mimo wszystko dostrzec także plusy inflacji, między innymi w trzech poniższych obszarach, których dotyczy zjawisko. Oto one.

  • Ceny energii: Wzrost cen energii, który często występuje w okresach inflacji, może wpływać na rynek urządzeń grzewczych. Jeśli ceny paliw, takich jak węgiel czy olej opałowy, rosną, to koszty eksploatacji i utrzymania systemów grzewczych także mogą wzrosnąć. To może wpłynąć na decyzje związane z modernizacją obecnych rozwiązań grzewczych i na przykład inwestycje w bardziej wydajne źródła ciepła, takie jak kondensacyjne kotły gazowe. 
  • Popyt i podaż: Zmiany w sile nabywczej konsumentów mogą wpływać na popyt i podaż na rynku urządzeń grzewczych. Jeśli inflacja obniża siłę nabywczą, to popyt może maleć, co może prowadzić do presji na ceny i ograniczenia innowacji w branży grzewczej. Na szczęście można temu zapobiec między innymi dzięki programom wsparcia umożliwiającym wymianę starych i nieefektywnych urządzeń na nowe i przyjazne dla środowiska. 
  • Rynek nieruchomości: Inflacja może również wpływać na rynek nieruchomości, a to z kolei może wpływać na rynek urządzeń grzewczych. Wzrost cen nieruchomości może sprawić, że konsumenci będą bardziej skłonni do inwestowania w efektywne systemy grzewcze, aby zwiększyć wartość swoich nieruchomości. To dobry trop, ponieważ zwykle inwestycja w nowoczesne urządzenia zwraca się już po kilku latach, generując znaczne oszczędności w zakresie kosztów związanych z ogrzewaniem i ciepłą wodą użytkową. 

Okiem eksperta

Specjaliści związani z branżą grzewczą zwracają uwagę również na aspekt nierówności między zdolnością inwestycyjną mieszkańców obszarów miejskich oraz wiejskich, która następnie wpływa na szybkość energetycznej transformacji. 

„Sądzę, że na przykład na obrzeżach Warszawy czy też w Trójmieście kalkulacja efektywności ogrzewania będzie miała znaczenie, bo tutaj inwestorzy są w stanie wysupłać kilkadziesiąt tysięcy złotych na renowację. Natomiast może się okazać, że w mniejszych miejscowościach  po prostu ta inwestycja będzie przekraczała możliwości, biorąc pod uwagę wzrastające koszty życia przeciętnej rodziny. W tym przypadku mogą pomóc programy wsparcia, jeżeli one wystartują i dotrą z informacją do mniejszych miejscowości, to jest szansa, że mogą pomoc, szczególnie tam, gdzie wsparcie jest dużo większe, tak jak w przypadku programu Czyste Powietrze, z którego może nawet otrzymać do stu procent inwestycji, jeżeli spełnione są kryteria odpowiednio dochodowe” – ocenia Krzysztof Zadorecki, Członek Polskiego Związku Pracodawców Hurtowni Branży Grzewczej, Sanitarnej, Instalacyjnej, Klimatyzacji i Wentylacji (ZHI), Prezes Grupy ABG.

Reasumując, inflacja stanowi utrudnienie w przeprowadzeniu transformacji energetycznej, jednak na szczęście nie jest w stanie jej zatrzymać. 

 

Więcej o wpływie inflacji na rynek energetyczny w Polsce dowiesz się tutaj :


Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij