Termet wspiera spółdzielnie mieszkaniowe. Wywiad z Elżbietą Krzan, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach i Sylwią Wawrzyńczuk, Zastępcą Prezesa Zarządu
Wysokie koszty ogrzewania i zależność od miejskich ciepłowni to problemy, z którymi mierzy się wiele spółdzielni mieszkaniowych w Polsce. Pani Elżbieta Krzan, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej w Świebodzicach oraz jej zastępczyni, Sylwia Wawrzyńczuk, postanowiły to zmienić z pomocą naszych ekspertów. Efekt? Nowoczesny system grzewczy i niższe rachunki za ciepło. Szczegóły w wywiadzie.
-Dlaczego spółdzielnia zdecydowała się na zmianę systemu grzewczego?
Elżbieta Krzan: Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach zdecydowała się dla swoich mieszkańców wybudować kotłownie na cele grzewcze, korzystając z możliwości zapisów Ustawy z 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, która weszła w życie 29 stycznia 2022 r. i została przedłużona do końca 2027 r. Uprawnionymi do korzystania z ochrony taryfowej są m.in. gospodarstwa domowe i spółdzielnie mieszkaniowe. Przedsiębiorstwa ciepłownicze nie są objęte w/w ochroną. Oznacza to, że nie kupują one gazu po cenie preferencyjnej, tylko po cenie taryfowej lub kontraktowej. Ponadto jest rzeczą oczywistą, że firmy ciepłownicze nie są organizacjami non-profit i działają wyłącznie na osiągnięcie zysku. Odbiorcy uzależnieni są od decyzji podejmowanych przez w/w przedsiębiorstwa, na które nie mają praktycznie żadnego wpływu.
– Skąd wybór urządzeń Termet?
K.: Z firmą Termet Spółdzielnia Mieszkaniowa w Świebodzicach współpracuje od wielu lat. Jest to współpraca na wielu płaszczyznach. Należy podkreślić, że Spółdzielnia zawsze na pierwszym miejscu stawia na lokalne przedsiębiorstwa. Nie wynika to tylko z faktu, że spora część spółdzielców pracuje lub pracowało w firmie Termet, ale również z tego, że jako odbiorca produktów, świadomie dążymy do wzmocnienia pozycji lokalnych przedsiębiorstw. Od 2022 r. z firmą Termet współpracujemy w zakresie zakupu kotłów gazowych do budowy kotłowni. W październiku ubiegłego roku Spółdzielnia zakończyła rozpoczętą budowę sześciu indywidualnych kotłowni gazowych dla budynków przy ul. Cichej i Promenady w Strzegomiu. Zależało nam na jak najszybszym ich wybudowaniu, jeszcze przed sezonem grzewczym. Dzięki pomocy pracowników firmy Termet, a także osobistemu zaangażowaniu Prezesa firmy Pana Ryszarda Satyły, udało się szybko zrealizować inwestycje. Nie bez znaczenia był również krótki okres oczekiwania na urządzenia, jak również zaproponowane bardzo dobre warunki gwarancji, profesjonalny serwis, a także – co bardzo istotne, korzystny stosunek ceny do jakości urządzeń. Obecnie rozpoczęliśmy realizację kolejnych siedmiu kotłowni dla budynków Spółdzielni w Strzegomiu, których zakończenie planowane jest na 31.12.2023 r.
– Czy nowa instalacja pozwala na oszczędności?
W.: Tak. Dzięki przedłużonym do końca 2027 zapisom Ustawy z 26 stycznia 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, możemy kupować paliwo gazowe do kotłowni po cenie preferencyjnej, a koszty dostaw energii cieplnej nie są obciążone żadnymi dodatkowymi marżami zysku. Z uwagi na fakt, że każdy budynek wyposażony jest w swoją kotłownię, nie występują dodatkowe koszty związane z przesyłem energii. Co więcej mieszkańcy sami decydują, kiedy uruchomić ogrzewanie, kiedy wyłączyć, ustalają parametry grzewcze, a ponadto każdy budynek może podjąć indywidualną decyzję we wspomnianej kwestii, co przy lokalnej kotłowni było niemożliwe do zrealizowania. Wszystko to składa się na oszczędności dla naszych mieszkańców, o czym mogli się już przekonać przy rozliczeniu opłat za ciepło w 2022 r.
– Czy poleciłyby Panie podobne rozwiązania innym spółdzielniom?
K.: Oczywiście. Uważamy, że w sytuacji, gdy okazało się, że w świetle chwiejnego rynku paliw, przy nowo wprowadzonych przepisach prawa istnieje możliwość wybudowania przez daną spółdzielnię własnych kotłowni dla swoich mieszkańców, jest to wręcz obowiązek zarządów tych spółdzielni, ze względu na fakt, że w większości przypadków końcowy użytkownik/mieszkaniec zawsze będzie miał lepszą ochronę w zapewnieniu wsparcia energetycznego niż przedsiębiorstwa ciepłownicze. Program budowy przez Spółdzielnię Mieszkaniową w Świebodzicach następnych kotłowni gazowych jest cały czas rozwijany o nowe wnioski naszych mieszkańców z racji tego, że bardzo znaczącą pozycją w opłatach z tytułu eksploatacji i utrzymania lokalu jest opłata za energię cieplną. Stąd decyzje o własnym źródle ciepła są jak najbardziej prawidłowe i racjonalne. Obecnie prowadzimy z firmą Termet rozmowy w sprawie instalacji pomp ciepła dla potrzeb ciepłej wody użytkowej dla budynków Spółdzielni w Jaroszowie.