Regulatory temperatury pomieszczeń do kotłów kondensacyjnych
Aby zagwarantować sobie komfort użytkowania kotła, warto jest zainwestować w regulator temperatury pomieszczeń. Na rynku dostępnych jest wiele wersji, od najprostszych po bardziej rozbudowane. Łączy je jedno: sprawiają, że kocioł staje się bardziej ekonomiczny, co pozytywnie wpływa na domowy budżet.
Jak działa regulator temperatury pomieszczeń? Dzięki zastosowaniu tego urządzenia, kocioł nie działa w sposób ciągły. Uruchamia się w przypadku, kiedy temperatura w pomieszczeniu spadnie poniżej wartości przez nas oczekiwanej, czyli poniżej wartości ustawionej na regulatorze. Po osiągnięciu zadanej temperatury kocioł przestaje pracować.
Co warto wiedzieć przed zakupem regulatora?
Przed wyborem urządzenia warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Po pierwsze jakie funkcje powinien pełnić nasz regulator? Czy ma to być proste urządzenie, czy bardziej zaawansowane, np. umożliwiające zdalne sterowanie? Po drugie czy mamy możliwość ukrycia kabli w ścianach tak, żeby zastosować regulator przewodowy?
Proste regulatory z komunikacją on-off
Regulatory temperatury pomieszczeń możemy podzielić na kilka grup – wyróżniamy między innymi proste regulatory z komunikacją on-off (np. Termet ST-292 V2 lub Termet ST-292 V3).
Regulatory Termet ST-292 V2 i V3 umożliwiają proste i efektywne sterowanie temperaturą w pomieszczeniu. Posiadają wielofunkcyjny wyświetlacz LCD pokazujący aktualną datę, godzinę, temperaturę oraz realizowany program działania. Są bardzo intuicyjne w konfiguracji i przyjazne dla użytkownika.
Regulatory umożliwiające sterowanie przez internet
Kolejną grupą regulatorów są inteligentne urządzenia sterowane zdalnie (na przykład Termet ST-2801 Wi-Fi lub system Termet Comfort). W przypadku regulatora ST-2801 Wi-Fi, zaletą jest kolorowy, czytelny, dotykowy wyświetlacz. Pozwala on na bardzo wygodną obsługę urządzenia i łatwą konfigurację jego parametrów.
Jeżeli chodzi o system Termet Comfort, umożliwia on natomiast:
szybki dostęp do informacji, pozwala na wprowadzanie zmian i dostosowywanie ustawień do aktualnych potrzeb za pomocą wygodnej i intuicyjnej aplikacji. Inwestując w taki system, możemy:
- zdalnie zarządzać temperaturą w pomieszczeniu,
- stworzyć tygodniowy harmonogram ogrzewania,
- ustawić priorytety dla jednej z sześciu stref grzewczych,
- kontrolować stany pracy urządzenia,
- przeglądać podstawowe parametry pracy kotła,
- zmieniać tryb pracy urządzenia lato-zima,
- zaprogramować cykle pracy dla zasobnika ciepłej wody użytkowej,
- wyświetlać powiadomienia o stanach awaryjnych kotła.
Komunikacja OpenTherm
OpenTherm jest protokołem umożliwiającym dwustronną komunikację między regulatorem a kotłem, co pozwala na:
- Zmianę wybranych parametrów pracy kotła z pozycji regulatora bez konieczności podchodzenia za każdym razem do kotła.
- Tworzenie czasowych harmonogramów pracy kotła oddzielnie dla ogrzewania i podgrzania wody użytkowej w zasobniku. Dotyczy to kotłów jednofunkcyjnych współpracujących z takim zasobnikiem.
- Inteligentne utrzymywanie zadanej temperatury pokojowej poprzez modulację mocy palnika.
- Zwiększenie komfortu cieplnego poprzez zmianę krzywej grzania. Wyświetlanie informacji o ewentualnych stanach awaryjnych kotła.
Warto pamiętać, że regulator temperatury możemy dokupić w każdym momencie użytkowania kotła kondensacyjnego.
Informacje o regulatorach temperatury znajdziesz również w filmie: