Menu

Pompy ciepła i kotły kondensacyjne – przyszłość zaczyna się dziś

7 września 2022

Energia z natury – szansa na czyste powietrze

“Musimy skończyć z zanieczyszczeniem paliwami kopalnymi i przyspieszyć przejście na energię odnawialną, zanim spalimy nasz jedyny dom” – to komentarz sekretarza generalnego ONZ dotyczący ostatniego raportu klimatycznego Światowej Organizacji Meteorologicznej. Z dokumentu wynika, że rekordowe stężenie gazów cieplarnianych, które odnotowano w 2020 roku wciąż się utrzymuje, a lata 2015-2021 były najcieplejszym okresem od początku prowadzenia pomiarów. W jaki sposób zrezygnować z paliw kopalnych, jednocześnie nie rezygnując z poczucia bezpieczeństwa i komfortu ciepła w naszych domach?


pompy ziepla i kotly kondensacyjne
Pompy ciepła: rozwiązanie na trudne czasy?

Zielona transformacja trwa, coraz więcej osób decyduje się na inwestycję w pompy ciepła, które są ekologiczne (nie emitują dwutlenku węgla), zapewniają komfort ogrzewając wodę i pomieszczenia, a także pozwalają na chłodzenie w czasie lata. Zmianom sprzyjają dofinansowania, m. in. w ramach programów “Czyste powietrze” czy “Moje ciepło” (pompy ciepła z oferty Termet również zostały objęte tymi programami). Dobrą praktyką jest połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi, które zapewnią zasilanie urządzenia. Pompy ciepła Termet są kompatybilne z panelami, dzięki czemu podczas słonecznych miesięcy można korzystać z darmowej i w pełni zielonej energii.

Kotły gazowe – jaka jest ich przyszłość?

W ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele fake newsów dotyczących zakazu montażu kotłów gazowych i wykorzystania gazu w ogrzewnictwie od 2027 roku. Wzbudziło to niepokój wśród ich użytkowników i pytania o to, czy kotły gazowe będą musiały zniknąć. Aktualnie nie ma jednak żadnego obowiązującego aktu prawnego, który mógłby w przyszłości doprowadzić do wycofania urządzeń gazowych. Tym bardziej, że gaz został uznany przez Unię Europejską za zielone paliwo. Jego stosowanie w procesie ogrzewania jest o wiele bardziej przyjazne środowisku niż na przykład ogrzewanie węglem. Ponadto, wciąż trwają poszukiwania jeszcze bardziej ekologicznych rozwiązań w tej kwestii. Jednym z pomysłów jest wykorzystanie ogniw wodorowych jako źródła energii w mikrokogeneracji przeznaczonej dla budynków jednorodzinnych. Nad projektem takiego rozwiązania pracuje Termet, Fuel Cell Poland oraz Politechnika Warszawska. Zielona transformacja trwa i nabiera tempa, a sposobów na redukcję śladu węglowego podczas ogrzewania naszych domów jest coraz więcej.

Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć również w filmie 🔽

pompa_ciepla

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij