Kogeneracja w domu
Czym jest kogeneracja? Jak wpływa na środowisko naturalne? Dlaczego warto w nią zainwestować? Oto najważniejsze informacje na temat tego rozwiązania, które może odegrać bardzo istotną rolę w transformacji energetycznej.
Kogeneracja: jak działa?
Kogeneracja polega na jednoczesnym generowaniu energii elektrycznej i cieplnej przez jedno urządzenie. To innowacyjne rozwiązanie, które działa na zasadach podobnych do małej elektrociepłowni. Energia cieplna, będąca produktem ubocznym wytwarzania energii elektrycznej jest tu wykorzystywana. To sprawia, że rozwiązanie jest przyjazne środowisku – zmniejsza zużycie paliwa i ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery.
Kogeneracja: zalety
Kogeneracja ma wiele plusów. Wśród nich można wymienić poniższe:
- wysoka efektywność
- ekologiczność – zmniejszona emisja CO2 i innych szkodliwych substancji
- zasilanie zielonymi źródłami energii (na przykład gazem ziemnym)
- gwarancja niezależności od dostawców energii
Kogeneracja w innowacyjnym projekcie Termet
Potencjał w kogeneracji dostrzegają także Termet, Politechnika Warszawska oraz Fuel Cell Poland. Trzy podmioty połączyły siły i rozpoczęły prace nad mikrokogeneracją, która znajdzie zastosowanie w domach jednorodzinnych. Celem projektu jest stworzenie urządzenia zasilanego gazem ziemnym (a w przyszłości wodorem), które będzie dostarczać energię elektryczną oraz ciepło. Technologia, która ma zostać wykorzystana w opracowywanej mikrokogeneracji obecnie znajduje zastosowanie, ale w skali przemysłowej. Innowacyjność projektu polega na downsizingu tej technologii w celu zastosowania jej w budownictwie jednorodzinnym.
Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć również w filmie 🔽