Menu

Jak zwiększyć efektywność energetyczną budynków?

28 lipca 2023

Efektywność energetyczna budynków to ostatnio popularny temat. Coraz częściej właściciele różnych obiektów – od przemysłowych, po mieszkalne, decydują się na audyty energetyczne w celu przeprowadzenia kluczowych zmian. W tym artykule przybliżamy kwestie związane z efektywnością energetyczną i analizujemy możliwości jakie daje termomodernizacja. 

Termomodernizacja: na czym polega?

Termomodernizacja to szereg działań, których celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło danego budynku. Dotyczy to zarówno podgrzewania ciepłej wody użytkowej, jak i ogrzewania pomieszczeń. Obejmuje ona między innymi uszczelnianie okien i drzwi, montaż izolacji termicznej, a także – wymianę urządzeń grzewczych na bardziej wydajne. Ostatnio popularne staje się przeprowadzanie audytów energetycznych, które wskazują zmiany, które warto przeprowadzić w celu poprawienia efektywności energetycznej budynku. Dzięki odpowiednio przeprowadzonej termomodernizacji, możemy znacząco obniżyć rachunki związane z ogrzewaniem. 

Efektywność energetyczna okiem architektki

Budownictwo i architektura – to od nich zaczyna się proces tworzenia nowych obiektów. Od odpowiedniego projektu i wykonania, a także doboru właściwych rozwiązań zależy też efektywność energetyczna danego budynku. Jak ten temat wygląda z perspektywy architektów?

– Wiele możemy zrobić jeśli chodzi o termomodernizację. Szczególnie budynki istniejące z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju są najcenniejsze, bo ten ślad węglowy, który został kiedyś wygenerowany, już prawdopodobnie został zneutralizowany. Zakłada się, że te gazy cieplarniane mają około 100 lat rozpadu w atmosferze. Niestety jednak budynki istniejące, szczególnie domy jednorodzinne, mają problem z efektywnością energetyczną. Często jest to wina nieodpowiedniej instalacji okien czy niedostatecznej izolacji – jest bardzo wiele do zrobienia. Również w zakresie ogrzewania – co ważne okazuje się, że inwestycje w fotowoltaikę czy w pompy ciepła zaczyna być nie tylko przyjazne dla środowiska, ale też coraz bardziej opłacalne dla domowego budżetu – wyjaśnia Agnieszka Kalinowska-Sołtys, prezeska Stowarzyszenia Architektów Polskich. 

Termomodernizacja:  dofinansowania

Co istotne – koszty związane z termomodernizacją, nie muszą w całości być pokryte z kieszeni inwestora. Dzięki programom takim jak  Czyste Powietrze czy Mój Prąd, można liczyć na wsparcie finansowe planowanych zakupów ekologicznych źródeł ciepła. Nasze urządzenia również są objęte dotacjami. Wszystkie urządzenia można znaleźć na stronie internetowej.

O  efektywności energetycznej budynków posłuchasz na naszym kanale YouTube:

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij