Termet stawia na innowacje
Nieustanny rozwój i pozyskiwanie ciepła w sposób jak najbardziej przyjazny środowisku, to wartości towarzyszące firmie Termet od lat. Obecna sytuacja geopolityczna oraz konieczność ograniczania emisji dwutlenku węgla sprawiają, że optymalizacja technologii jest niezbędna. Jakie innowacje planuje wprowadzić Termet?
Jako ludzkość kilkakrotnie staliśmy w obliczu krytycznych przemian energetycznych i konieczności znalezienia nowego, bardziej wydajnego i dostępnego paliwa, które przyspieszy cywilizacyjny i przemysłowy rozwój. Drewno zastąpiliśmy węglem, a węgiel zamieniliśmy na gaz, wspierając go energetyką jądrową. Obecnie, mierząc się z kryzysem klimatycznym i stojąc w obliczu gwałtownych zmian geopolitycznych, przyszła pora na kolejny ruch. Odpowiedzią na wskazane problemy mogą być odnawialne źródła energii, które stanowią jeden z obszarów działań firmy Termet.
Termet posiada zaplecze w postaci laboratorium rozwojowo-badawczego, dzięki któremu może uczestniczyć w projektach skupionych na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań. Obecnie firma zajmuje się opracowaniem domowego kotła grzewczego. W projekcie uczestniczy również Politechnika Warszawska oraz spółka Fuel Cell Poland.
Urządzenie powstanie z wykorzystaniem wysokotemperaturowych węglanowych ogniw paliwowych – początkowo zasilanych gazem ziemnym, a później wodorem. Kocioł ma dostarczać nie tylko energię cieplną, ale również elektryczną. To, jaki rodzaj energii ma dominować, będzie można regulować w ramach bieżącego zapotrzebowania. Jego istotną zaletą będzie także kompatybilność z innymi urządzeniami, takimi jak panele fotowoltaiczne. Ponieważ energia będzie wytwarzana w wyniku reakcji elektrochemicznych, proces będzie przebiegał w ciszy, a więc kocioł nie będzie źródłem hałasu. Wydajność kotła pozwoli na zastosowanie go w domach jednorodzinnych, niewielkich budynkach przemysłowych czy biurowych.
– Ze względu na ekologię naszego rozwiązania z jednej strony chronimy naszą planetę, a z drugiej, zabezpieczamy się przed konsekwencjami zmian klimatycznych, na przykład huraganów. Każdy z nas doskonale zna relacje telewizyjne z obszarów dotkniętych nawałnicami, gdzie długotrwały brak prądu staje się koszmarem dla wielu rodzin, a skala problemu nieustannie rośnie. Produkując prąd we własnym domu, niezależnie od warunków pogodowych, zapewniamy sobie niezależność od zewnętrznych dostawców i ich czasu reakcji w przypadku awarii. Można powiedzieć, że korzystając z innowacyjnych i proekologicznych technologii zyskujemy moc, jednocześnie pozostając po właściwej stronie mocy – wyjaśnia Damian Majer, wiceprezes zarządu Termet.
Kolejnym działaniem związanym z zieloną energią jest dynamiczny rozwój w zakresie pomp ciepła. Termet, stale udoskonalając wykorzystywane technologie, opracowuje własne urządzenia, które mają spełniać jeszcze surowsze wymagania niż dotychczas.