Prezes Saudi Armaco: „Porzućcie fantazje o wycofaniu się z ropy i gazu”
Amin Nasser, CEO Saudi Armaco, podczas konferencji CERAWeek w Houston, Teksas, kwestionował skuteczność obecnej strategii transformacji energetycznej. Zamiast rezygnować z ropy i gazu, Nasser sugerował zwiększenie inwestycji w te surowce, podkreślając brak znaczącego osłabienia ich popytu. Dlaczego warto pochylić się nad ta kwestią?
Uwagę mediów oraz uczestników konferencji CERAWeek w Teksasie zwrócił prezes Saudi Armaco, Amin Nasser. Wszystko ze względu na wypowiedź, w której przeciwstawił się idei całkowitego odejścia od ropy i gazu.
– Pilnie potrzebny jest reset strategii przejściowej i moja propozycja jest następująca: powinniśmy porzucić fantazję o wycofywaniu się z ropy i gazu i zamiast tego inwestować w nie odpowiednio, realizując realistyczne założenia dotyczące popytu – mówił Nasser.
Liczby nie kłamią
Jego wystąpienie nie było pozbawione argumentów, przemawiających na rzecz miksu energetycznego. Nasser zwrócił uwagę na to, że pomimo ponad 9,5 biliona dolarów zainwestowanych w alternatywne źródła energii w ciągu ostatnich dwóch dekad, nie osiągnięto znaczącego ograniczenia zużycia węglowodorów. Podkreślił również, że obecnie wiatr i słońce dostarczają mniej niż 4% globalnej energii, a udział pojazdów elektrycznych na rynku samochodowym wynosi jedynie 3%.
Z węgla na gaz
CEO Saudi Armaco poświęcił też uwagę kwestii gazu i znaczenia tego surowca w światowej energetyce. Ekspert zauważył, że globalne zużycie gazu od początku XXI wieku wzrosło aż o 70%. Dzięki zmianie ogrzewania z zasilanego węglem na gazowe, w Stanach Zjednoczonych emisja dwutlenku węgla spadła o 2/3. W opinii Nassera, świat nie powinien zatem całkowicie odwracać się od węglowodorów, a raczej skupić się na ich bardziej efektywnym wykorzystaniu.
Rozsądne zmiany zamiast rewolucji
Brak pełnej gotowości finansowej, technologicznej i nieprzygotowanie infrastruktury to wyzwania, z którymi wciąż mierzą się zwolennicy zielonej transformacji i w pełni ekologicznych źródeł energii. Aby uniknąć narażania milionów ludzi na ubóstwo energetyczne, należy więc przeprowadzać zmiany stopniowo, korzystając z różnych nośników energii, oczywiście wybierając te najmniej szkodliwe dla środowiska. Przed nami jeszcze długa droga do osiągnięcia celu, jaki stawiają przed nami klimatyczni aktywiści, często też okazuje się, że szybkie przejście na OZE pozostaje w sferze marzeń. Istotnym krokiem w stronę bardziej zrównoważonej energetyki jest coraz bardziej zdecydowane odchodzenie od gospodarki węglowej, co w czasach niepewności związanej z inflacją i sytuacją geopolityczną należy uznać za znaczący sukces.
Źródło:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Prezes-Saudi-Aramco-Porzuccie-fantazje-o-wycofywaniu-sie-z-ropy-i-gazu-8713188.html
Więcej: