Koniec kotłów starej generacji
Wymiana “kopciuchów” to jeden z częściej poruszanych tematów. Nic dziwnego – dotyczy wielu właścicieli domów jednorodzinnych i wiąże się z koniecznością podjęcia decyzji, jaką alternatywę wybrać. Oto kilka wskazówek, które ułatwią wymianę nieekologicznego urządzenia na przyjazne dla środowiska i wydajne źródła ciepła.
Dlaczego wymiana jest wymagana?
Przede wszystkim ze względu na smog i związane z nim problemy. Przepisy unijne oraz lokalne uchwały antysmogowe dążą do ograniczenia emisji dwutlenku węgla, który ma negatywny wpływ nie tylko na środowisko, ale również – na zdrowie. Wielu ekspertów zwraca uwagę na to, że zmiany, które wprowadzi obecne pokolenie, pozwoli kolejnym na życie w zdrowszych, przyjaźniejszych warunkach, bez doświadczania chorób związanych z układem oddechowym i układem krwionośnym, którym sprzyja zanieczyszczone powietrze.
Do kiedy należy wymienić stare urządzenia?
W zależności od województwa, “kopciuchy” będą wymieniane etapami.
Do końca 2021 niespełniających norm urządzeń musieli pozbyć się mieszkańcy woj. podkarpackiego i woj. śląskiego. Do końca tego roku zmiana czeka woj, łódzkie, woj. mazowieckie i woj. małopolskie. W 2023 “kopciuchy” mają być likwidowane w woj. świętokrzyskim (do 1 lipca 2023). 1 stycznia 2024 mija termin wymiany w województwach: lubelskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. W 2024 roku nastąpi wymiana „kopciuchów” w woj. dolnośląskim (do 1 lipca 2024) oraz w woj. pomorskim (do 1 września). Mieszkańcy woj. lubuskiego mają czas na zmiany do końca 2026 roku. Do końca 2029 wymiana ma nastąpić także w woj. opolskim.
Alternatywy warte rozważenia
- Kocioł gazowy
Kocioł to rozwiązanie, które jest zdecydowanie przyjaźniejsze dla portfela, niż korzystanie z pieca niespełniającego norm. Pomijając kwestie mandatów – przy założeniu, że tona węgla kosztuje około 3 tysiące złotych, ogrzewanie tym surowcem domu jednorodzinnego w skali roku wynosi kilkadziesiąt tysięcy. Dla porównania – roczny koszt gazu to jedynie kilka tysięcy złotych. Błękitne paliwo jest także o wiele bardziej ekologiczne. Komisja Europejska uznała niedawno gaz za tak zwane paliwo zielone.
- Pompa ciepła
Wiele domów nie ma jednak możliwości skorzystania z kotła ze względu na brak dostępu do sieci gazowej. W takim wypadku, dobrym wyborem będzie pompa ciepła. Dlaczego warto rozważyć jej zakup? Część modeli (w tym również pompy Termet) została objęta dofinansowaniem w ramach programów “Czyste Powietrze” i “Moje Ciepło”. Ponadto pompy znajdują zastosowanie nie tylko podczas zimowych miesięcy. W czasie letnich upałów mogą pełnić funkcję klimatyzatora i schładzać pomieszczenia. Pompy ciepła Termet są proste w montażu i kompatybilne z panelami fotowoltaicznymi oraz kotłami gazowymi. Dzięki technologii EVI (bezpośredni wtrysk par czynnika chłodniczego) są odporne na niskie temperatury (do – 25 stopni Celsjusza). Pompy można instalować nie tylko w nowym budownictwie ze względu na szeroki zakres temperatur zasilania. Sprawdzają się zarówno przy instalacjach grzejnikowych, jak i ogrzewaniu podłogowym. Rozwinięta automatyka pomp umożliwia komfortowe zarządzanie urządzeniami oraz inteligentną współpracę z dodatkowymi źródłami ciepła
- Połączenie obu urządzeń
Urządzenia Termet są kompatybilne, dlatego można je z powodzeniem łączyć, co pozwala na zapewnienie komfortu ciepła nawet podczas problemów z dostawami prądu czy gazu, a także – optymalizację kosztów ogrzewania. Funkcje zabezpieczające, w które wyposażone są urządzenia, pozwalają na przykład na automatyczne przełączenie ogrzewania na kocioł gazowy, podczas gdy temperatury zaczynają negatywnie wpływać na wydajność pompy.
Więcej informacji na ten temat możesz znaleźć również w filmie 🔽