Menu

Czy warto inwestować w kocioł na pellet? Co wybrać zamiast?

16 grudnia 2024

Kotły na pellet, jako źródło ciepła wykorzystujące biomasę, przez lata uchodziły za ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie. Jednak w praktyce ich użytkowanie wiąże się z pewnymi niedogodnościami, a spalanie drewna i jego pochodnych coraz częściej podlega krytyce ze względów środowiskowych. Dlatego alternatywą, która łączy wygodę, ekologię, a przede wszystkim efektywność, są gazowe kotły kondensacyjne.
automatyzacja procesu ogrzewania

Kotły na biomasę, w tym pellet, choć wykorzystują odnawialne źródła energii, nie są w pełni neutralne dla środowiska. Proces spalania biomasy generuje emisję pyłów zawieszonych oraz zanieczyszczeń, takich jak tlenki azotu (NOx) i węgla (CO). Choć w mniejszym stopniu niż emisje z węgla czy oleju opałowego, mają one negatywny wpływ na jakość powietrza.

Bardziej przyjazne środowisku są kondensacyjne kotły gazowe zasilane gazem ziemnym lub biometanem. Praktycznie nie emitują pyłów, a poziomy NOx i CO są znacznie niższe niż w przypadku biomasy. Ma to związek m.in. z ich wyższą efektywnością energetyczną – dzięki technologii kondensacji ciepło jest lepiej wykorzystywane, co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa i niższą emisję CO₂.

Kotły gazowe Termet – nowoczesne i ekologiczne źródło ciepła

Unia Europejska dąży do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza, stopniowo zaostrzając normy dla systemów grzewczych. Choć biomasa jest wciąż uznawana za odnawialne źródło energii, jej rola jest stopniowo ograniczana ze względu na negatywny wpływ na jakość powietrza w gęsto zaludnionych obszarach. Tymczasem kondensacyjne kotły gazowe Termet spełniają restrykcyjne normy emisji, takie jak Dyrektywa ErP (EcoDesign). W porównaniu do kotłów na pellet mają też wiele innych zalet.

Zalety gazowych kotłów kondensacyjnych:

  • Łatwość obsługi: kotły gazowe są praktycznie bezobsługowe, w odróżnieniu od kotłów na pellet nie wymagają ciągłego uzupełniania paliwa, regularnego czyszczenia i usuwania popiołu, a automatyka sterująca pozwala na precyzyjne regulowanie temperatury w pomieszczeniach. Nowoczesnymi modelami, dzięki systemowi Termet Comfort, można sterować zdalnie za pomocą smartfonu.
  • Szybki rozruch: kotły gazowe osiągają żądaną temperaturę znacznie szybciej niż kotły na pellet, co jest szczególnie ważne w przypadku nagłych spadków temperatury. 
  • Brak konieczności składowania opału: gaz ziemny jest dostarczany bezpośrednio do budynku, nie ma więc potrzeby transportu i przechowywania paliwa, co przekłada się na oszczędność pracy i miejsca.
  • Czystość: brak konieczności składowania opału i usuwania popiołu sprawia, że użytkowanie kotła gazowego nie wiąże się z zanieczyszczeniem pomieszczenia. Z zwłaszcza kotły wiszące, o kompaktowej budowie, jak Termet Gold Plus II, nie wymagają posiadania kotłowni, bo można je zamontować w łazience, kuchni lub innym pomieszczeniu technicznym.
  • Zdecydowanie wyższa sprawność: kotły gazowe marki Termet posiadają klasę efektywności energetycznej A, a przy współpracy z odpowiednimi regulatorami typu open-therm nawet A+,  co przekłada się na mniejsze zużycie paliwa.

Kotły gazowe Termet to, mimo zaostrzania przepisów dotyczących emisji, wciąż przyszłościowa inwestycja, która łączy komfort użytkowania z ekologią. Nowoczesny kocioł gazowy, zwłaszcza współpracujący z instalacją fotowoltaiczną, czy też z instalacją z panelami hybrydowymi PVT, pozwala zadbać o komfort cieplny i wygodę użytkowania, niskie rachunki za energię, a także o jakość powietrza i przyszłość planety.

Więcej o kotłach kondensacyjnych dowiesz się w Akademii Ciepła – Termet S.A.

 

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij