Bezpieczeństwo gazowe
PGNiG i Grupa Orlen poinformowała o rekordowej liczbie dostaw LNG w terminalu w Świnoujściu. W 2022 roku odebrano aż 58 ładunków, czyli najwięcej w historii funkcjonowania gazoportu. W porównaniu z zeszłym rokiem odnotowano wzrost dostaw o 57%. Najwięcej gazu trafiło do Polski ze Stanów Zjednoczonych.
Do Świnoujścia w 2022 roku trafiło łącznie 4,4 mln ton skroplonego gazu. Terminal zapewnił ⅓ krajowego zapotrzebowania na błękitne paliwo. Intensyfikacja importu była możliwa między innymi dzięki rozbudowie terminalu. Jego moc regazyfikacyjna wyniosła w zeszłym roku 6,2 mld metrów sześciennych rocznie. Moc została wykorzystana w około 94%. Dla porównania – w roku 2021 moc terminalu wynosiła 5 mld metrów sześciennych i została wykorzystana w 78%.
Poza terminalem w Świnoujściu, w ubiegłym roku rozpoczęto odbiór skroplonego gazu w terminalu w litewskiej Kłajpedzie. Odebrano tam 8 dostaw, które zapewniły 0,7 mld metra sześciennego gazu ziemnego w stanie lotnym. W większości paliwo po regazyfikacji zostało przesłane do Polski za pomocą gazociągu Polska-Litwa, który niedawno otwarto. Pozostała część gazu trafiła do państw bałtyckich.
Jak można przeczytać na stronie PGNiG – “W 2023 roku Grupa ORLEN planuje utrzymać wysoką efektywność operacji LNG, dostosowując wolumen importu gazu drogą morską do zapotrzebowania odbiorców i sytuacji rynkowej”. Cel ten ma zostać zrealizowany głównie dzięki długoterminowym umowom z amerykańskimi dostawcami: Chenierem i Venture Global.
źródło: pgnig.pl