Mój Prąd 5.0: jak skorzystać z dotacji na pompę ciepła?
Program Mój Prąd dotychczas był przeznaczony dla osób, które chciały zainwestować w fotowoltaikę. Nowa odsłona edycji to nowe możliwości – dofinansowania można uzyskać również na pompy ciepła. Co warto wiedzieć o zasadach programu?
Nowa edycja programu Mój Prąd oznacza dobre wiadomości dla osób, które chcą zainwestować w pompy ciepła. Jak będzie wyglądało składanie wniosków? Na jakie kwoty dofinansowań można liczyć? Dlaczego zmieniono zasady programu?
Nowa edycja, nowe zasady
Do tej pory, dla osób, które zamierzały zakupić pompy ciepła, kierowany był głównie program Czyste Powietrze. Głównie jednak, jego adresatami byli właściciele nowych budynków oraz osoby, które planowały całościową termomodernizację. Mój Prąd pozwala na zainwestowanie w dodatkowe źródła ciepła – nie tylko jedyne źródła energii.
– W Czystym Powietrzu trzeba wymienić kocioł na paliwo stałe, aby móc skorzystać z dodatkowych komponentów. Nie jest możliwe pozostawienie sobie kotła gazowego jako ogrzewania szczytowego i otrzymania dotacji do pompy ciepła. Dlatego też, aby zaopiekować się potrzebami i oczekiwaniami osób, które nie mogą skorzystać z „Czystego powietrza” dokładamy pompy ciepła do „Mojego prądu” – wyjaśnia wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Paweł Mirowski.
Kwoty dotacji: pompy ciepła
W zależności od rodzaju urządzenia, w które chcemy zainwestować. Oto maksymalne kwoty dofinansowań przy poszczególnych typach pomp:
- pompa powietrze-powietrze: do 4 400 zł
- pompa powietrze – woda bez podwyższonej efektywności: do 12 600 zł
- pompa powietrze – woda o podwyższonej efektywności: do 19 400 zł.
Jak złożyć wniosek?
Nowa edycja programu rozpocznie się już niebawem: wnioski będzie można składać od 22 kwietnia. Prawdopodobnie wówczas, na stronie programu pojawią się szczegóły dotyczące formalności. Zmiany w zasadach mają dotyczyć tylko rodzaju urządzeń, które są objęte dofinansowaniem. O dotacje mogą ubiegać się więc osoby prywatne, które chcą zainwestować w odnawialne źródła energii elektrycznej i cieplnej. Co istotne – w piątej edycji programu, budżet może zostać zwiększony w zależności od napływających zgłoszeń.
Link do strony programu: https://mojprad.gov.pl/