Menu

Ruszył nabór wniosków do programu Czyste Powietrze dla powodzian

17 grudnia 2024

Właściciele domów uszkodzonych przez powódź już mogą składać wnioski o dofinansowanie ze specjalnej, skierowanej do powodzian edycji programu Czyste Powietrze. Nabór ruszył 12 grudnia 2024 i potrwa do końca marca 2025 lub do wyczerpania środków. Łączny budżet programu wynosi 300 milionów złotych, które można wykorzystać na termomodernizację budynków, wymianę źródła ciepła na nowoczesne i ekologiczne – np. kocioł gazowy lub pompę ciepła, albo instalację fotowoltaiki.

Więcej

Czynniki chłodnicze do pomp ciepła

29 października 2024

Dostępne na rynku pompy ciepła wykorzystują do pracy różne czynniki chłodnicze. Rodzaj zastosowanego czynnika to kluczowy element, który wpływa na wydajność, ekologię oraz bezpieczeństwo całego systemu.  Stosowane obecnie w urządzeniach czynniki chłodnicze mają różny poziom efektywności energetycznej i oddziaływania na środowisko, dlatego od niektórych stopniowo się odchodzi. Co warto wiedzieć o czynnikach chłodniczych, wybierając pompę ciepła?

Więcej

EXPERT LINE: nowość w ofercie Termet

20 maja 2024

EXPERT LINE – to najnowsza kolekcja urządzeń Termet, które mają pomóc instalatorom w codziennej pracy, skrócić czas montażu oraz ograniczyć ryzyko wystąpienia błędów instalacyjnych. Jakie rozwiązania wchodzą w skład serii?

Więcej

ETS 2 – wpływ na koszty ogrzewania w przyszłości – stan wiedzy 02.04.2024

3 kwietnia 2024

W ostatnich dniach przez media przetoczyła się fala tytułów i informacji sugerujących drastyczne podwyżki kosztów ogrzewania kotłami gazowymi po wprowadzeniu przez UE opłat od emisji CO2.
W Unii Europejskiej od 2005 roku funkcjonuje system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) – w ramach pakietu dyrektyw i rozporządzeń prawnych „Fit for 55”. Jego celem jest ograniczenie ilości gazów cieplarnianych, które mogą być transmitowane przez energochłonne sektory przemysłu, producentów energii i linie lotnicze. ETS2 oznacza objęcie podatkiem gazu, węgla oraz oleju opałowego – czyli paliw kopalnych wykorzystywanych do ogrzewania gospodarstw domowych.

Z tego powodu, po fake newsach dotyczących zakazu instalacji czy wręcz przymusu demontażu kotłów gazowych w niedalekiej przyszłości, co po analizę dokumentów źródłowych okazało się manipulacją bądź wręcz nieprawdą, obecnie mamy następna odsłonę wojny informacyjnej dotyczącej przyszłości wykorzystania urządzeń gazowych do ogrzewania, mającej na celu zniechęcenie użytkowników i inwestorów do inwestowania w kotły gazowe ze względu na potencjalnie wysokie koszty eksploatacji po 2027 roku.
Tymczasem fakty są następujące:

1.Pojawiają się spekulacje na temat pośredniego wpływu ETS2 na ostateczne ceny gazu, ale nazywanie go „karą finansową za korzystanie z kotła gazowego” nie jest słuszne.
2.Niestety, na dzień dzisiejszy nie znamy żadnej wiarygodnej analizy wpływu nowego ETS 2 na koszty ogrzewania, ponieważ ETS2 będzie w pełni operacyjny dopiero od 2027 r., a raportowanie i monitorowanie emisji rozpocznie się dopiero w 2025 r. Dlatego wszelkie informacje na ten temat mają charakter spekulacyjny.
3.Kilka tygodni temu przeprowadziliśmy również dyskusje na ten temat z Eurogas, która to organizacja reprezentuje europejskich dostawców energii, którzy de facto będą zobowiązani stosować i płacić ETS2, ale także zainteresowane firmy nie miały wiedzy na ten temat.
4.Ponadto potencjalny negatywny wpływ ETS2 na konsumentów powinien zostać złagodzony przez tzw. Społeczny Fundusz Klimatyczny, który powinien zmobilizować co najmniej 86,7 mld euro w latach 2026–2032 i który pozostawi państwom członkowskim pewną elastyczność w decydowaniu o sposobie korzystania z funduszu. W związku z tym państwa członkowskie będą musiały przedłożyć plany społeczno-klimatyczne do czerwca 2025 r.
SPIUG monitoruje sprawę ewentualnego wpływu ETS2 na koszt ogrzewania po 2027 roku u użytkowników końcowych, jeżeli będą dostępne wiarygodne i bezstronne analizy, to udostępnimy je do informacji publicznej

Warszawa, 02 kwietnia 2024

Opracowanie: SPIUG

Udogodnienia dla Instalatorów – w jakie urządzenia warto zainwestować?

29 lutego 2024

Wraz z coraz większym zapotrzebowaniem na efektywne i wydajne systemy grzewcze, rośnie również potrzeba innowacyjnych rozwiązań ułatwiających pracę instalatorom. Stały się one bardzo istotnym narzędziem – zapewniają efektywność i oszczędność energii, a także ułatwiają instalatorom pracę poprzez zwiększenie szybkości, precyzji oraz niezawodności procesu instalacji.

Więcej

Ekologiczne ogrzewanie c.w.u. Case study: Wspólnota Mieszkaniowa w Wejherowie

19 grudnia 2023

Dostarczanie c.w.u. w spółdzielniach mieszkaniowych to temat, który nie tylko dotyczy komfortu mieszkańców, ale również ma istotny wpływ na koszty eksploatacji budynków. W dzisiejszych czasach efektywność energetyczna staje się coraz ważniejszym aspektem życia społecznego. Wiele spółdzielni decyduje się na rewitalizację swoich systemów grzewczych. Jedną z nich jest wspólnota w Wejherowie, która zainwestowała w urządzenia Termet.  

Więcej

Nowość w naszej ofercie. Poznaj moduł hydrauliczny T-BOX!

20 listopada 2023

T-BOX zaprojektowany do współpracy z pompą ciepła monoblok to kompaktowe rozwiązanie ułatwiające podłączenie do instalacji c.o. poprzez zminimalizowanie koniecznych do wykonania prac montażowych. Poznaj go bliżej! 

Więcej

Pompy ciepła dużej mocy

31 lipca 2023

Pompy ciepła powietrze-woda stają się coraz popularniejszym źródłem ciepła nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w przypadku większych obiektów mieszkalnych, przemysłowych, magazynowych, czy usługowych. Co warto wiedzieć o pompach ciepła dużej mocy? Jakie rozwiązania z oferty Termet odpowiadają na potrzeby wielkopowierzchniowych budynków? 

Więcej

XI Kongres PORT PC okiem Termet

29 czerwca 2023

21 czerwca odbyła się kolejna edycja wydarzenia Polskiej Organizacji Rozwoju Technologii Pomp Ciepła. Tym razem hasłem przewodnim była transformacja energetyczna i związane z nią wyzwania. Na kongresie nie mogło zabraknąć przedstawicieli Termet. Oto nasza krótka relacja.

Więcej

Czy przy ogrzewaniu domu pompą ciepła należy stosować bufor?

23 lutego 2023

Bufor ciepła to urządzenie, które może znacznie podnieść komfort korzystania z instalacji grzewczej, jednak często rezygnuje się z jego montażu. Jak działa? Jak wpływa na pracę instalacji? Czy warto w niego inwestować? Co warto brać pod uwagę, dobierając bufor? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule. 
Więcej

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij