Menu

Mój Prąd 6.0 – kiedy rusza nabór wniosków?

29 kwietnia 2024

Nowy nabór wniosków o dotacje nie ruszy w kwietniu, a w II kwartale. Pozostaje więc uzbroić się w cierpliwość. Co wiadomo o jego szóstej edycji? Jakie zmiany zostaną w nim wprowadzone? Jak zmienił się planowany na dotacje budżet? Oto najważniejsze informacje.

Więcej

Kotły gazowe nadal w grze – podsumowanie Konwencji Rynku Grzewczego

29 kwietnia 2024

3 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się 7. edycja konwencji branżowej organizowanej przez Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych SPIUG oraz Związek Pracodawców Hurtowni Instalacyjno-Grzewczych ZHI. Istotną część dyskusji stanowił temat kotłów gazowych i ich przyszłości. Więcej

Termet i SPiUG na 7. Konwencji Rynku Grzewczego, Instalacyjnego i Sanitarnego

22 kwietnia 2024

3 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbędzie się 7. edycja konwencji branżowej organizowanej przez Stowarzyszenie Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych SPIUG oraz Związek Pracodawców Hurtowni Instalacyjno-Grzewczych ZHI. Nie mogło nas na niej zabraknąć – zachęcamy do odwiedzania stoiska Termet i SPIUG.

Więcej

ETS 2 – wpływ na koszty ogrzewania w przyszłości – stan wiedzy 02.04.2024

3 kwietnia 2024

W ostatnich dniach przez media przetoczyła się fala tytułów i informacji sugerujących drastyczne podwyżki kosztów ogrzewania kotłami gazowymi po wprowadzeniu przez UE opłat od emisji CO2.
W Unii Europejskiej od 2005 roku funkcjonuje system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) – w ramach pakietu dyrektyw i rozporządzeń prawnych „Fit for 55”. Jego celem jest ograniczenie ilości gazów cieplarnianych, które mogą być transmitowane przez energochłonne sektory przemysłu, producentów energii i linie lotnicze. ETS2 oznacza objęcie podatkiem gazu, węgla oraz oleju opałowego – czyli paliw kopalnych wykorzystywanych do ogrzewania gospodarstw domowych.

Z tego powodu, po fake newsach dotyczących zakazu instalacji czy wręcz przymusu demontażu kotłów gazowych w niedalekiej przyszłości, co po analizę dokumentów źródłowych okazało się manipulacją bądź wręcz nieprawdą, obecnie mamy następna odsłonę wojny informacyjnej dotyczącej przyszłości wykorzystania urządzeń gazowych do ogrzewania, mającej na celu zniechęcenie użytkowników i inwestorów do inwestowania w kotły gazowe ze względu na potencjalnie wysokie koszty eksploatacji po 2027 roku.
Tymczasem fakty są następujące:

1.Pojawiają się spekulacje na temat pośredniego wpływu ETS2 na ostateczne ceny gazu, ale nazywanie go „karą finansową za korzystanie z kotła gazowego” nie jest słuszne.
2.Niestety, na dzień dzisiejszy nie znamy żadnej wiarygodnej analizy wpływu nowego ETS 2 na koszty ogrzewania, ponieważ ETS2 będzie w pełni operacyjny dopiero od 2027 r., a raportowanie i monitorowanie emisji rozpocznie się dopiero w 2025 r. Dlatego wszelkie informacje na ten temat mają charakter spekulacyjny.
3.Kilka tygodni temu przeprowadziliśmy również dyskusje na ten temat z Eurogas, która to organizacja reprezentuje europejskich dostawców energii, którzy de facto będą zobowiązani stosować i płacić ETS2, ale także zainteresowane firmy nie miały wiedzy na ten temat.
4.Ponadto potencjalny negatywny wpływ ETS2 na konsumentów powinien zostać złagodzony przez tzw. Społeczny Fundusz Klimatyczny, który powinien zmobilizować co najmniej 86,7 mld euro w latach 2026–2032 i który pozostawi państwom członkowskim pewną elastyczność w decydowaniu o sposobie korzystania z funduszu. W związku z tym państwa członkowskie będą musiały przedłożyć plany społeczno-klimatyczne do czerwca 2025 r.
SPIUG monitoruje sprawę ewentualnego wpływu ETS2 na koszt ogrzewania po 2027 roku u użytkowników końcowych, jeżeli będą dostępne wiarygodne i bezstronne analizy, to udostępnimy je do informacji publicznej

Warszawa, 02 kwietnia 2024

Opracowanie: SPIUG

Omiń kolejkę i zamów przegląd kotła już teraz!

27 marca 2024

Dlaczego warto już teraz pomyśleć o przeglądzie? Co dzieje się z urządzeniami, które nie są regularnie monitorowane przez fachowców? O tym w poniższym artykule. 

Więcej

Prezes Saudi Armaco: „Porzućcie fantazje o wycofaniu się z ropy i gazu”

27 marca 2024

Amin Nasser, CEO Saudi Armaco, podczas konferencji CERAWeek w Houston, Teksas, kwestionował skuteczność obecnej strategii transformacji energetycznej. Zamiast rezygnować z ropy i gazu, Nasser sugerował zwiększenie inwestycji w te surowce, podkreślając brak znaczącego osłabienia ich popytu. Dlaczego warto pochylić się nad ta kwestią? 

Więcej

Dyrektywa EPBD przyjęta. Co to oznacza w praktyce?

25 marca 2024

12 marca parlament Europejski przyjął dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD).  W związku z tym w przestrzeni medialnej pojawiła się fala fake newsów, które wprowadziły niepokój wśród konsumentów, często hamując ich przed wymianą starych, nieekologicznych urządzeń. Jak w rzeczywistości wygląda interpretacja nowych przepisów? Kiedy wejdą one w życie?

Więcej

Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków EPBD – porozumienie polityczne – podsumowanie pod kątem branży instalacyjno-grzewczej

13 marca 2024

W dniu 12.03.2024 dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD) została przyjęta przez Parlament Europejski zdecydowaną większością głosów (370 za, 199 przeciw) w postaci o której informowaliśmy pod koniec 2023 roku. Teraz ostatnim krokiem jest oficjalne przyjęcie przez Radę, co powinno nastąpić wkrótce. Następnie tekst zostanie opublikowany w Dzienniku Urzędowym UE i wejdzie w życie dwadzieścia dni później.

Więcej

Niższe ceny: zmiana taryfy na sprzedaż gazu

5 marca 2024

Taryfa na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny, została zmieniona na wniosek Regulatora. Dotychczas wynosiła ona 318,14 zł/MWh. O ile spadną ceny? O tym w poniższym artykule.

Więcej

Udogodnienia dla Instalatorów – w jakie urządzenia warto zainwestować?

29 lutego 2024

Wraz z coraz większym zapotrzebowaniem na efektywne i wydajne systemy grzewcze, rośnie również potrzeba innowacyjnych rozwiązań ułatwiających pracę instalatorom. Stały się one bardzo istotnym narzędziem – zapewniają efektywność i oszczędność energii, a także ułatwiają instalatorom pracę poprzez zwiększenie szybkości, precyzji oraz niezawodności procesu instalacji.

Więcej

Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zgoda
Zamknij